Isokonnantatar – Bistorta officinalis – Stor ormrot

5,90 

Sopii kosteikkojen ja vesistöjen läheisyyteen. Paras kylvöaika myöhään syksyllä tai aikaisin keväällä. Kukinta kesä–heinäkuussa, korkeus 60–100 cm.

  • Valittavana joko kotimainen tai ulkomainen siemen.
  • Annos ~ 0,2 g ~ 30 siementä.

Ilmainen ja nopea toimitus.

Kuvaus

Isokonnantatar (Bistorta officinalis, Stor ormrot) – frön, näyttävä ja pitkään kukkiva perenna, siemenet.

Monivuotinen ja näyttävä isokonnantatar on vaatimaton ja helppohoitoinen kasvi, joka sopeutuu monenlaisiin olosuhteisiin. Suomessa sitä kasvatetaan lähinnä koristekasvina, ja luonnossa sitä esiintyy harvemmin. Viihtyy parhaiten aurinkoisilla tai puolivarjoisilla paikoilla, ja suosii kosteita, runsasravinteisia, savipitoisia maita, mutta kestää myös jonkin verran kuivuutta. Se on erinomainen lisä perennapenkkeihin ja luonnonmukaisiin puutarhoihin, erityisesti kosteikkojen ja vesistöjen läheisyyteen. Toimii myös hyvin maanpeitekasvina sen tiheän ja peittävän lehdistön ansiosta.

Paras kylvöaika myöhään syksyllä tai aikaisin keväällä, koska kylmäkausi edistää itämsitä. Leviää maanalaisen juurakkonsa avulla, muodostaen tiiviitä kasvustoja. Leviämistä voi hallita jakamalla juurakkoa keväällä tai syksyllä.

🦋 🐝 Houkuttelee monia pölyttäjiä, kuten mehiläisiä ja perhosia, mikä tekee siitä arvokkaan kasvin luonnon monimuotoisuudelle.

Lisätiedot

Valitse lajike

kotimainen siemen, ulkomainen siemen