Tähkätädyke – Veronica spicata ’alba’ – Vit axveronika

5,90 

Helppohoitoinen, monivuotinen perenna kuivahkolle kasvupaikalle aurinkoon tai puolivarjoon. Kylvö helmi-syyskuussa – kukinta heinä-elokuussa, korkeus 60 cm.

  • Siemenet eivät ole kotimaisia.
  • Annos ~ 0,1 g ~ 1500 siementä.

Varastossa

Kuvaus

Tähkätädyke (Veronica spicata ’alba’, Vit axveronika) – frön, helppohoitoinen perenna kukkapenkkiin ja kivikkoistutuksiin, siemenet.

Valkoiset, sirot ja pystyt kukkatähkät tuovat istutuksiin raikkautta ja ryhtiä, ja kukinta sopii kauniisti yhteen muiden perennojen ja heinäkasvien kanssa. Viihtyy parhaiten auringossa tai puolivarjossa ja kuivahkossa, vettä läpäisevässä maassa. Erityisen hyvin se onnistuu kalkkipitoisessa, keskiravinteisessa moreenimaassa, jossa vesi ei seiso.

Tähkätädyke on myös perhosia ja pölyttäjiä houkutteleva valinta, ja kukkavarret sopivat hyvin leikkokukaksi: tähkät ovat näyttäviä maljakossa ja kestävät kauniisti. Kun kasvi on päässyt alkuun, se on yleensä varsin huoleton ja sietää hyvin myös ajoittaista kuivuutta.

Kylvöohje: esikasvata sisällä helmi–maaliskuussa tai kylvä avomaalle touko–syyskuussa. Siemenet ovat valossa itäviä: älä peitä siemeniä, vaan paina ne kevyesti mullan pintaan (pelkkä maantiivistys riittää) ja pidä kylvös tasaisen kosteana itämisen ajan.